Szkoła Podstawowa nr 12


Idź do treści

Menu główne:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Aktualności 2017/2018

DEUTSCH HAT KLASSE – NIEMIECKI MA KLASĘ

 

Tak, tak, tak!!! To już wersja ostateczna i oficjalna!!! Ogłaszamy więc wszystkim wobec i każdemu z osobna, że  NIEMECKI MA już swoją KLASĘ w naszej szkole. Nasza praca dobiegła końca i widoczne są już jej finalne efekty, z których każdy może czerpać korzyści.

Wszystkie działania, które zaplanowaliśmy, zostały zrealizowane, mimo iż na początku zdawało nam się to niewykonalne. Ale po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie „WOLLEN HEIßT KÖNNEN”

– „CHCIEĆ ZNACZY MÓC”.

Czego udało nam się dokonać i co udało nam się zmienić:

 • Ściany naszej pracowni pomalowaliśmy na żółty słoneczny kolor (jeden z kolorów flagi Niemiec);

 • Nogi ławek i krzesełek są teraz w kolorze czerwonym (drugi z kolorów flagi Niemiec);

 • Na głównej ścianie wymalowaliśmy ogromną czarną tablicę magnetyczną, do której przymocowujemy nasze prace (trzeci kolor flagi Niemiec);

 • Zasadziliśmy kwiatki w trzech doniczkach: czarnej, czerwonej i żółtej;

 • Wymieniliśmy oświetlenie w sali;

 • Na wielu przedmiotach w naszej pracowni umieściliśmy kartoniki z ich niemieckimi nazwami (przedmioty rodzaju męskiego napisaliśmy na niebieskich tabliczkach, żeńskiego na czerwonych i nijakiego na zielonych);

 • Dzięki pomocy i przychylności naszej Pani Dyrektor mamy w sali projektor, a na korytarzu stworzyliśmy kącik komunikacyjno-relaksacyjny, za co baaaaardzo dziękujemy.

 • Nasz kącik zdobią przepiękne ilustracje oraz tabliczka z ciekawostkami na temat Niemiec. Autorką tych prac jest Amelka Paradowska z klasy VIIA;

 • Podczas realizacji projektu przygotowaliśmy wiele plakatów edukacyjnych o charakterze leksykalno-gramatycznym;

 • Podczas prac projektowych wykonaliśmy mnóstwo zdjęć;

 • Dokumentację naszych działań sporządzili Oliwia Kraszewska, Maciej Chodubski oraz Mikołaj Derlukiewicz z klasy VIIC, wkładając w to mnóstwo wysiłku i energii. Dokumentacja powstała w języku niemieckim!!!

 • Bardzo dużo nauczyliśmy się podczas projektu.

 • Jednocześnie mieliśmy przy tym mnóstwo zabawy.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak oczekiwać na opinię komisji konkursowej z warszawskiego Instytutu Goethego. Trzymajcie za nas kciuki…

KLASA VIIC 

 

Dnia 8 lutego 2018 roku klasa III b pod opieką wychowawczyni pani Barbary Petrykowskiej – Bodal i klasa III d pod opieką wychowawczyni pani Agnieszki Kijanowskiej oraz pani  Agnieszki Petrykowskiej - Chmielewskiej była w Zakątku Odkrywców w Starym Boryszewie. Uczniowie przy doskonale przygotowanych stanowiskach pracy uczestniczyli w warsztatach z optyki. W tajemniczej atmosferze ciemności mali odkrywcy poznali zasady rządzące światłem. Pracując z laserami i światłem białym dowiedzieli się ile kolorów ma tęcza oraz czym różni się załamanie od rozszczepienia. Podczas pokazu wyobraźnię rozbudziło malowanie światłem. Uczniowie sprawdzali też, jak silne może być światło. Na koniec każdy mały odkrywca zbudował swój własny kalejdoskop i zabrał go ze sobą. Jak zawsze dzieci bawiły się również przy rytmach energicznej muzyki. Dzieci były zachwycone pobytem w Zakątku Odkrywców, do szkoły wróciły roześmiane i zadowolone.

W dniu 23 lutego 2018r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Powstańczej. Konkurs został zorganizowany wspólnie z Kuratorium Oświaty w Warszawie. Podczas konkursu gościła u nas Pani Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty, Pan Krzysztof Wiśniewski – Dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie, Pani Katarzyna Majewska – zastępca Dyrektora Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie. W konkursie wzięły udział placówki z terenu Delegatury – 17 przedszkoli, 13 szkół podstawowych, 4 szkoły specjalne, 5 gimnazjów, 4 szkoły ponadgimnazjalne.   czytaj więcej...

W dniu 22 lutego 2018r. przypadała 117 rocznica urodzin Patronki Szkoły – Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej. Z tej okazji uczniowie klasy IV d wraz z wychowawcą – Panią Joanną Kowalczewską i Panią Dyrektor – Agatą Bogiel wybrali się na ulicę Tumską.  Przy pomniku patronki złożyli kwiaty wraz z pomysłodawcą budowy pomnika - Panem Zdzisławem Belickim oraz Panią  Jolantą Marciniak – redaktor Tygodnika Płockiego.

W dniu 12.02.2018 r.  w naszej szkole odbyła się Zabawa choinkowa dla uczniów klas I-II, III-IV oraz V-VII. Zabawę dla najmłodszych dzieci prowadzili starsi uczniowie z klas VIb, VIIa, b, c  wraz z wychowawcami świetlicy. Przygotowali oni układ taneczny oraz wiele atrakcyjnych zabaw dla uczniów klas I-II. Sala gimnastyczna była udekorowana pięknymi  gwiazdkami, wykonanymi przez dzieci z klas młodszych. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w pomoc przy zorganizowaniu tej zabawy.

Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse

WSPÓŁPRACA, WSPÓŁDECYDOWANIE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ

 

Po upływie dobrych trzech miesięcy pragniemy podzielić się z Wami naszymi niemałymi osiągnięciami, refleksjami i radościami.

Nasze zmagania z projektem rozpoczęliśmy od planowania naszych działań. W pierwszym etapie powstały liczne propozycje „wymarzonej pracowni języka niemieckiego”. Nie wszystkie mogły oczywiście spotkać się z realizacją. Nie było też projektu idealnego. Nasza koncepcja zrodziła się w wyniku połączenia wielu pomysłów, popartych długimi dyskusjami, rozmowami, często kłótniami… Zawsze jednak udało nam się znaleźć złoty środek. Dużo zachodu było z doborem koloru ścian. Wielu niezdecydowanych, kilkoro niezadowolonych, część nieprzekonana.  Po długich negocjacjach … efekt można podziwiać w sali, oczywiście numer 21.

Gdy gotowy był już pomysł na NASZĄ KLASĘ, powołaliśmy do życia grupy zadaniowe oraz wyznaczyliśmy przybliżone terminy realizacji. Każdy z nas odpowiadał za określone działania. Na chwilę obecną musimy przyznać, iż trzymamy się planu i prace realizujemy zgodnie z harmonogramem.

Z gotowym projektem udaliśmy się do Pani Dyrektor, aby przedstawić nasze rewolucyjne plany. Nasz pomysł spotkał się z akceptacją i entuzjazmem Pani Dyrektor. Podczas jego realizacji cały czas możemy liczyć na Jej wsparcie i pomoc, za co BAAAAAARDZO DZIĘKUJEMY.

Co takiego zmieniło się w sali? Przede wszystkim zmieniliśmy w niej kolor ścian na słoneczny żółty oraz oświetlenie. Na bocznej ścianie wymalowaliśmy farbą magnetyczną tablicę, na której za chwilę zawisną nasze prace projektowe.  Większość przedmiotów została nazwana i opatrzona tabliczkami. Posadziliśmy także upragnione kwiatki. Na drzwiach wejściowych przykleiliśmy powitalne i pożegnalne hasła. TO JUŻ JEST GOTOWE!!!

Aktualnie ‘walczymy’ z przemalowaniem nóg od ławek i krzesełek na kolor czerwony. Na bieżąco przygotowujemy plakaty tematyczne oraz … ale to już niespodzianka!!! Podpowiadamy tylko, że nasz NIEMIECKI wychodzi z klasy!

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć oraz odwiedzin :-)

31 stycznia 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,, Najpiękniejsza ozdoba choinkowa z Lwem Honorkiem.”

Uczniowie naszej szkoły odnieśli duży sukces.

Kalina Budek z klasy Ia oraz Adam Celmer z klasy Ia zajęli I miejsce w kategorii klas młodszych.

Adrian Niewiadomski z klasy Va zajął I miejsce w kategorii klas starszych.

Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Kotecki z klasy IVc, Jan Ignatowski z IVa oraz

Wiktor Rzymkowski z klasy II b.

Gratulujemy!

Dnia 12 stycznia 2018r dla Uczniów klas I-III odbył się apel "Bezpieczne ferie zimowe".
Uczniowie klasy II b pod opieką p. Iwony Maławskiej i przy wsparciu Rodziców, przygotowali apel na temat zachowania bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Przypominali i doradzali swoim koleżankom i kolegom, jak zdrowo i bezpiecznie można korzystać z uroków zimy i zabaw na świeżym powietrzu.

Tradycyjnie w ostatni  dzień przed świąteczną przerwą (22.12.17r.) wychowankowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie opowiadające o Bożym Narodzeniu. W Jasełkach brali udział uczniowie z klasy IIIc (dziękuję za pomoc Pani Grażynie Orłowskiej), Ib, IVa, IVb, VIIa oraz chórzyści pod batuta Pana Tomasza Sarniaka. Dziękuję młodym aktorom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do radosnego przeżywania Wigilii w naszej Społeczności. Niech Boża Dziecina błogosławi Uczniom i ich Rodzicom każdego dnia 2018.

                                                                                                                                                           Elżbieta Wielkopolska

W nawiązaniu do realizowanego przez klasę VIIC projektu „DEUTSCH HAT KLASSE” w dniu 14 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia-gra „Spielplan”,  prowadzone przez trenerkę Instytutu Goethego - panią Justynę Ciecharowską.

Tematem gry była szkolna kawiarenka w wymyślonej Szkole Podstawowej Nr 99 w Złotej Górze - zadaniem uczniów było wcielenie się w nowe role i przeniesienie rzeczywistości do owej szkoły. Uczniowie musieli samodzielnie podjąć decyzję, czy zakładają szkolną kawiarenkę, czy nie, jakie to ma wady i zalety, co i kto przemawia za, a kto przeciw. I tak zaczęła się zabawa...

 * Spotkanie zaczęliśmy od krótkiej rundy zapoznawczej oraz rozmawialiśmy o projekcie – ta część odbywała się w większości w języku niemieckim.

* Następnie uczniom zostały przydzielone role (rady rodziców, uczniów, dyrektora szkoły, mediów).  W tym momencie uformowały się grupy. Nauczyciel języka niemieckiego - Joanna Jarzyńska pełniła w grze rolę gościa wizytatora z Niemiec ze szkoły, w której uczniowie prowadzą swoją kawiarenkę. Jej zadaniem było doradzanie uczniom, rozmawianie z nimi tylko w języku niemieckim. Miało to na celu utworzenie kontekstu dla przygotowania plakatów i prezentacji po niemiecku. 

* Podczas pracy w grupach przewidziane były trzy momenty, w których prezentowane były cząstkowe wyniki prac poszczególnych grup.

* Na koniec spotkania została przeprowadzona z uczniami ewaluacja gry, też częściowo w języku niemieckim.

9 grudnia 2017 roku reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w V Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Urząd Miasta.

Do zadań uczestników należało udekorowanie choinki oraz godne zaprezentowanie swojej szkoły w wersji wokalnej. Nasz chór oraz wokalistki zaśpiewali znane utwory świąteczne. Natalia Jakubowska z klasy VIIB zaśpiewała utwór „Merry Christmas Everyone”. Lena Jarzyńska wykonała piosenkę „Kochany Panie Mikołaju”.

Nasza szkoła zajęła zaszczytne trzecie miejsce w konkursie na najpiękniej udekorowaną choinkę.

W nagrodę uczestniczy otrzymali ozdoby świąteczne, słodycze oraz ‚wejściówki’ do płockiego ZOO.

Nasza Szkoła i Parafia św. Józefa w Płocku aktywnie włączyły się w akcję „Paka dla Rodaka 2017”. Rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły i parafianie dostarczyli dary, z których przygotowano paczki żywnościowe, z artykułami chemicznymi oraz paczki ze słodyczami dla dzieci. Dary trafiły do najbardziej potrzebujących Polaków mieszkających w Mołdawii. Delegacja uczniów z naszej szkoły – Magdalena Dolna i Zuzanna Kiciak wraz z panią dyrektor – Agatą Bogiel w dniach 5 – 10 grudnia 2017r. wzięła udział w osobistym doręczaniu paczek.

Spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem, była to dla nas lekcja historii i pokory. Przeżyliśmy wzruszające chwile.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za przychylność i zaangażowanie dla organizowanej akcji.

7 grudnia 2017 roku. został rozstrzygnięty konkurs   na najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową.

W konkursie wzięło udział 32 dzieci z klas I-VII. Przyznano miejsca 1-3 i nagrody w dwóch kategoriach:

KLASY I - III

1.       Weronika Jabłońska – klasa II b

2.       Alicja Warczachowska – klasa I a

3.       Maja Malinowska – klasa III a

Lena Gosławska – klasa I a

KLASY IV – VII

1.       Aleksandra Dendys – klasa VII c

2.       Jan Ignatowski – klasa IV a

3.       Natalia Chojnowska – klasa

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i upominki.

Dnia 6 grudnia 2017 roku w klasie III b odbyły się Mikołajki. Do klasy przybył Św. Mikołaj, którego uczniowie przywitali pięknie zaśpiewaną piosenką pt.: ,,Jedzie Mikołaj”. Po przywitaniu Św. Mikołaj rozdawał dzieciom długo wyczekiwane prezenty. Kiedy już wszystkie dzieci trzymały w rękach upominki zapakowane w piękne świąteczne i kolorowe torby, nastąpił moment kulminacyjny – pani wychowawczyni Barbara Petrykowska – Bodal dała sygnał, że można je rozpakować. W klasie nastąpił gwar, śmiech i radość. Klasowe Mikołajki w sali nr 8 przebiegły w miłej, radosnej i świątecznej atmosferze.

Uczniowie klasy 3 b mogą się już cieszyć przedświątecznym nastrojem i czekaniem na Święta Bożego Narodzenia, ponieważ ich sala wygląda bajkowo. Dzieci mają piękne, świąteczne gazetki i żywą, pachnącą lasem choinkę, którą przywiózł dzieciom pan Patryk Reszczyński. Uczniowie wspólnie ją ubrali w świecące łańcuchy, kolorowe światełka i białe bombki. I w tak wesołym nastroju dzieci brały udział we wróżbach andrzejkowych zorganizowanych przez nauczycieli świetlicy szkolnej. Dzieci wróżyły sobie z wosku, kart, kostek do gry, tańczyły i świetnie się bawiły. Następnie w klasie miały słodki poczęstunek i klasową dyskotekę.

Dnia 30listopada 2017 roku w świetlicy szkolnej odbyły się andrzejki dla klas I-III .

                Uczniowie klasy VI b przebrani za wróżki i wróżbitów zapoznały gości z tradycją i obrzędami wróżb andrzejkowych.  Wprowadziły dzieci w świat magii wypowiadając zaklęcie. Następnie zaprosiły wszystkich do stanowisk wróżbiarskich, przy których dzieci mogły dowiedzieć się co wydarzy się w ich najbliższej przyszłości.  Na zakończenie dzieci bawiły się przy muzyce, uczestnicząc przy tym w rozmaitych konkursach m.in.  z balonem,  miotłą, kapeluszem.

                Organizatorami zabaw andrzejkowych były: Magda Tyburska, , Katarzyna Leiblich.

W dniu 29 listopada klasa 4A i 4B, były na wycieczce w Toruniu. 

Dzieci zwiedzały Młyn Wiedzy, obejrzały w teatrze Księgę Dżungli, uczestniczyły w warsztatach samodzielnego pieczenia pierników. 

Dnia 23 listopada 2017 r. klasa III c była na wycieczce w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na początku dzieci uczestniczyły w programie edukacyjnym ,,Andrzejki w skansenie".  W pięknej scenerii , magii  Andrzejek dzieci usłyszały legendę tego święta. Następnie pod okiem instruktorów każde dziecko mogło sobie powróżyć. Lanie wosku, ustawianie bytów w kierunku wyjścia, wróżenie z magicznej księgi, pestek jabłek, czy liczenie grochu to tylko niektóre z wróżb. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie eksponatów muzealnych. Dzieciom bardzo podobała się chata,  w której była dawna szkoła. Na koniec dzieci zakupiły pamiątki. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Grażyna Orłowska i pani Sylwia Gruszczyńska.

Dnia 22 listopada 2017 roku klasa 3b była na wycieczce w Warszawie. Dzieci zwiedziły Manufakturę Cukier Lukier, gdzie obejrzały pokaz produkcji słodyczy i same brały udział w robieniu lizaków, które ze sobą zabrały. Mogły także zakupić inne słodycze. Następnie były w fabryce bombek Silverado. Zwiedziły tam Muzeum – Wzorcownię , gdzie zgromadzono 9 tysięcy bombek w różnych kształtach i kolorach. Dzieci wzięły także udział w pokazie produkcji bombek. Na zakończenie uczestniczyły w warsztatach, podczas których samodzielnie ozdabiały bombki choinkowe. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę bombkę przez siebie ozdobioną oraz mogło zakupić różne ozdoby choinkowe w sklepie fabrycznym. Miłą niespodzianką był słodki poczęstunek. Dzieci wróciły do Płocka w świątecznym nastroju, bardzo zadowolone. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Barbara Petrykowska – Bodal i pan Tomasz Bodal.

Apel z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse

WSPÓŁPRACA, WSPÓŁDECYDOWANIE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ

 

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobili i nasi uczniowie. Są obecnie jednym z 113 zespołów biorących udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2017/2018.

Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę. 

Zanim jednak uczniowie przystąpią do działania, zespoły muszą zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi - co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespól przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić?

Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą nauczycielom poszukującym informacji.

Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.

 W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Data: 08.XI. 2017
Organizatorzy: nauczyciele języków obcych
Prace na stacjach zadaniowych organizowali i nadzorowali uczniowie klas 4D, 7A i 7C
Aktywności:
język niemiecki
* uczniowie mieli możliwość sprawdzenia w quizie swojej wiedzy na temat wszystkich języków świata,
* grali w grę MEMORY, poznając podstawowe zwroty związane z wakacjami,
* grali w grę planszową „Deutsch ist einfach”, rozpoznając znaczenie niemieckich internacjonalizmów,
* uczennice klasy 7A i 7C upiekły ciasteczka maślane i muffiny marchewkowo-cytrynowe według niemieckich przepisów. Przybyli uczniowie poznawali nazwy niemieckich produktów potrzebnych do powyższych wypieków,
język angielski
* Memory game – uczniowie mieli za zadanie dopasować wyrazy do ilustracji, a następnie mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość w grze pamięciowej.
* Wykorzystując metodę burzy mózgów, uczniowie mieli za zadanie podanie jak największej liczby wyrazów zaczynających się na wylosowaną literę.
* Uczniowie losowali, a następnie wykonywali zadania podane na kartce.
* Uczniowie rozwiązywali łamigłówki językowe sprawdzające ich umiejętności leksykalno-gramatyczne.
* Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swój zasób słownictwa biorąc udział w quizie językowym.

Kolejny nasz szkoDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH Data: 08.XI. 2017 Organizatorzy: nauczyciele języków obcych Prace na stacjach zadaniowych organizowali i nadzorowali uczniowie klas 4D, 7A i 7C Aktywności: język niemiecki * uczniowie mieli możliwość sprawdzenia w qDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH Data: 08.XI. 2017 Organizatorzy: nauczyciele języków obcych Prace na stacjach zadaniowych organizowali i nadzorowali uczniowie klas 4D, 7A i 7C Aktywności: język niemiecki * uczniowie mieli możliwość sprawdzenia w quizie swojej wiedzy na temat wszystkich języków świata, * grali w grę MEMORY, poznając podstawowe zwroty związane z wakacjami, * grali w grę planszową „Deutsch ist einfach”, rozpoznając znaczenie niemieckich internacjonalizmów, * uczennice klasy 7A i 7C upiekły ciasteczka maślane i muffiny marchewkowo-cytrynowe według niemieckich przepisów. Przybyli uczniowie poznawali nazwy niemieckich produktów potrzebnych do powyższych wypieków, język angielski * Memory game – uczniowie mieli za zadanie dopasować wyrazy do ilustracji, a następnie mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość w grze pamięciowej. * Wykorzystując metodę burzy mózgów, uczniowie mieli za zadanie podanie jak największej liczby wyrazów zaczynających się na wylosowaną literę. * Uczniowie losowali, a następnie wykonywali zadania podane na kartce. * Uczniowie rozwiązywali łamigłówki językowe sprawdzające ich umiejętności leksykalno-gramatyczne. * Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swój zasób słownictwa biorąc udział w quizie językowym. dosny happening wywołał wiele wzruszeń nie tylko wśród uczestników, ale także napotkanych osób. Były uśmiechy, ciepłe rozmowy, a nawet serdeczne uściski. Młodzi ludzie otrzymali mnóstwo dobrych słów od ludzi starszych,młodzieży, kierowców, pracowników sklepu. Nagle ulice stały się kolorowe, a świat pogodniejszy. Nasi uczniowie nauczyli się także czegoś o sobie-że potrafią otworzyć się do drugiego człowieka, przełamać nieśmiałość, ale też umieć się wycofać, gdy ktoś nie życzy sobie kontaktu. Ale także,  że pięknie jest być bezinteresownym, dawać uśmiech, poświęcić chwilę na rozmowę z kimś, kto czasami nie ma z kim porozmawiać.

Młodzi Artyści- byliście wspaniali! :-)

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Szkoła Podstawowa nr 12 w Płocku, uczestniczyła w Kampanii "Serfuję Bezpiecznie", organizowanej przez Fundusz Grantowy dla Płocka.

Bezpieczeństwo w Internecie jest  bardzo ważnym i aktualnym tematem, który należy poruszać wśród młodzieży. Coraz częściej dzieci i młodzież przenoszą swoje życie do świata wirtualnego i wypierają rzeczywistość. Niestety nie zdają sobie sprawy, że wirtualny świat nie jest całkowicie bezpieczny. W sieci nie ma prywatności, a każde kliknięcie jest zapamiętywane.

Nasza szkoła wzięła udział, w każdym działaniu, jakie oferowała kampania "Serfuję Bezpiecznie"

1.Warsztaty dla uczniów

2.Celem tych warsztatów, jest uświadomienie uczniów na temat zagrożeń jakie mogą wynika z nierozważnego korzystania z Internetu. Na zajęciach została przedstawiona opowieść w formie storytellingu. Aktorzy odgrywali sceny jakie mogą ich spotkać w Internecie np. Facebooku. W strategicznych momentach sceny zostały przerwane, a uczniowie otrzymali pytania jak oni by się zachowali i co by zrobili. Dalsze losy aktorów zależały od odpowiedzi i wyboru uczniów. Zakończenie sceny, mogło się skończyć szczęśliwie lub tragicznie.

3.Warsztaty uświadomiły młodzieży, jak niebezpiecznie może być w sieci, jak źle mogą się skończyć znajomości z nieznajomymi z Internetu.

4.Warsztaty dla rodziców

5.Podczas tych warsztatów rodzice i opiekunowie poznali najważniejsze zagrożenie w sieci takie jak np. kradzież wizerunku oraz danych, seksting, hejting, uzależnienie od gier itp.

6.Rodzice dowiedzieli się  jak można zabezpieczyć urządzenia i ochronić dane. Uzyskali odpowiedzi na pytania i wątpliwości.

7.Gra miejska

8.Gra miejska, w której wzięla udział klasa 4b, polegała na tzw. Podchodach. Uczniowie rozwiązywali w otrzymanych ksiażeczkach zadania, które były umieszczone w 7 punktach rozmieszczonych w Płocku. Za wykonane zadania można było uzyskać punkty zapisywane w otrzymanych książeczkach. Klasa 4b, zdobyła ich najwięcej, oraz mieli świetny czas pokonania wszystkich stacji, dzięki czemu wygrali grę miejską i otrzymali nagrody.

9.Udział w grze pozwolił się uczniom lepiej poznać. Można było obserwować jak pięknie potrafią ze sobą współpracować, rozmawiać i szukać najlepszego rozwiązania.

 

Dnia 09.10.2017 w „Chotomku” klasa 4a wzięła udział w spotkaniu autorskim z p. Grzegorzem Kasdepke. Dzieci bardzo chętnie zadawały pytania, rozmawiały a na koniec zakupiły książki z osobistą dedykacją autora dla każdego dziecka.

6 października odbył się Bieg Tumski, w którym wystartowali nasi najlepsi  długodystansowcy:

Wiktor Sułek - klasa V sportowa, zajął 3 miejsce,

Dominik Piotrowski -klasa IV, zajął 4 miejsce.

Bardzo dobrze zaprezentowała się Alicja Sułek z klasy VII b - sportowej. Gratulujemy!

 

Dn.05.10.2017r. klasa 3a i 3d były na wycieczce w Warszawie.

     W Muzeum  Geologicznym dzieci zobaczyły szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcję polskiego dinozaura oraz jaskini. Szczególną atrakcją były rekonstrukcje szkieletów mamuta i nosorożca włochatego oraz niedźwiedzia jaskiniowego.

   W Teatrze Muzycznym Roma uczniowie obejrzeli 500 przedstawienie „ Małego Księcia”. Po spektaklu uczestniczyliśmy w uroczystości związanej z jubileuszem: spotkanie z reżyserem, aktorami, wspólne zdjęcie, które można zobaczyć na stronie teatru.

    Ostatnim punktem wycieczki było Lotnisko im. Fryderyka Chopina. Z tarasu widokowego dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały startujące i lądujące samoloty.

   Opiekę nad dziećmi sprawowały: p. Mariola Jakóbczyk, p. Agnieszka Kijanowska, p. Katarzyna Leiblich, p. Małgorzata Dolna.

Dnia 3 października 2017 roku klasa I a i I b odwiedziła „Zakątek Odkrywców” w Starym Boryszewie. Uczniowie własnoręcznie wykonywali barwne i pachnące kredki przy doskonale przygotowanych stanowiskach pracy, w rękawiczkach i specjalnych okularach . Następnie uczestniczyli w zabawach przy muzyce i oglądali pokaz sztuczek magicznych. Wszyscy w dobrych humorach opuścili „Zakątek Odkrywców”, zabierając ze sobą kredki.

Spotkanie pierwszoklasistów ze Strażą Miejską - "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny"

W dniu 2.10.2017r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 12 Płock, odbył się Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej Chłopców klas III, o Puchar Dyrektora. Młodzi zawodnicy  płockich szkół, mieli przyjemność rozgrywania zawodów, na pięknym  obiekcie sportowym.  W turnieju uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych: nr 5, nr 11, nr 12, nr 17, nr 23.  System rozgrywek „każdy z każdym”. 

Klasyfikacja końcowa:

I – miejsce  - SP nr 23 – 12 Pkt,

II – miejsce – SP nr 11 – 7 pkt  - lepszy bilans bramkowy od SP nr 12 (1 gol !),

III – miejsce – SP nr 12 – 7 pkt, 

IV – miejsce – SP nr 5 – 3pkt,

V – miejsce – SP nr 17 – udział.

- statuetkę dla najlepszego golkipera odebrał:  Kuba P. z SP nr 23,

- statuetkę „Króla strzelców” – Franek Sz. SP nr 23 – dwanaście goli,

    Nasi chłopcy wygrali dwa mecze, jeden przegrali i jeden zremisowali  z SP nr 11 (3:3). Brawo !!!

    Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali medale, drużyny dostały dyplomy i puchary. Fundatorem nagród była Płocka Akademia Piłki Nożnej.  Szkoła zabezpieczyła dla uczestników wodę dla oraz przekąskę.  sp;

    Trofea wręczali: p. Dyrektor A. Bogiel, oraz  p. Z. Mierzyński koordynator Płockiej Akademii Piłki Nożnej.

Organizatorem: J. Stachowicz, P. Gruk, Z. Mierzyński, SP nr 12.

   Reprezentacja SP nr 12 : Wiktor, Dawid, Franek, Krzysiek, Janek, Kacper, Tomek,  Alek.

   Trener: Pierre G. J

W środę 27 września 2017 r. uczniowie klasy III c uczestniczyli w zajęciach sportowo - rekreacyjnych na ściance wspinaczkowej w Orlen Arenie. Była to nagroda, jaką klasa otrzymała od Prezydenta miasta Płocka w kampanii "Rowerowy Maj".  Uczniowie z liną asekuracyjną i pod opieką instruktorów wspinali się na różne rodzaje i wysokości ścianek. Niektóre dzieci po raz pierwszy mogły poznać tajniki wspinaczki skałkowej i pokonać swój strach. Inni uczniowie doskonale radzili sobie na 9- metrowych ściankach. W czasie zajęć wspinaczkowych każdy uczeń mógł spróbować swoich sił i poprawić tężyznę fizyczną. Wszystkim uczniom oraz wychowawczyni p. Grażynie Orłowskiej bardzo podobały się zajęcia sportowo - rekreacyjne w Orlen Arenie.

Dnia 21września 2017 roku klasa III b pod opieką wychowawczyni pani Barbary Petrykowskiej – Bodal i klasa III d pod opieką wychowawczyni pani Agnieszki Kijanowskiej oraz pani Małgorzaty Dolnej i pani Agnieszki Petrykowskiej - Chmielewskiej była w Zakątku Odkrywców w Starym Boryszewie. Uczniowie przy doskonale przygotowanych stanowiskach pracy uczestniczyli w warsztatach biologicznych. Był to dla uczniów wyjątkowy czas na poznanie świata w mikroskali. Mali badacze poznali mikroskop, samodzielnie przygotowywali próbki do obserwacji oraz poznali różnice w budowie komórek zwierzęcych i roślinnych. Między obserwacjami próbek na mikroskopach uczniowie wspaniale się bawili przy rytmach energicznej muzyki. Dzieci były zachwycone pobytem w Zakątku Odkrywców, do szkoły wróciły roześmiane i zadowolone.

W dniach 11- 12. 09.2017r klasa III c razem z wychowawcą Panią  Grażyną Orłowską oraz asystentką Panią Barbarą Kozioł była w ,,SSM - Zielona Szkoła" w Sendeniu. Wszystkim uczniom bardzo podobały się warsztaty przyrodnicze w terenie pt. ,,Poszukiwanie skarbów z GPS" oraz zajęcia z sokolnikiem, w czasie których każdy mógł dotknąć, a nawet potrzymać sokoła wędrownego.  Na zajęciach ,, Pożyteczne pszczoły" uczniowie samodzielnie wykonali figurki z wosku pszczelego. Cała klasa chętnie uczestniczyła we wszystkich warsztatach edukacyjnych w Sendeniu.

W dniu 8.09.2017r uczennice SP nr 12, uczestniczyły w Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt zorganizowanym przez SP nr 17 Płock oraz Radę Osiedla Miodowa. Nasze dziewczynki były zdecydowanie najlepsze. Wygrały 3 spotkania i jedno zremisowały. Zajęły I miejsce w turnieju. Otrzymały złote medale, dyplom oraz piękny puchar. Najlepszą zawodniczką turnieju została nasza uczennica Weronika- brawo. W ramach dodatkowej nagrody, dziewczyny  miały zaszczyt zagrać mecz, przeciwko zawodniczkom z klubu Królewscy Płock. Oby tak dalej. Skład: Weronika, Lena, Wiktoria, Oliwia, Sylwia, Natalia, Malwina, Julia. BRAWO !!!! Trener: Piotr Gruk

4 września 2017 r. nasza szkoła, po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, znów zatętniła życiem. Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 towarzyszyło jeszcze jedno wyjątkowe i radosne wydarzenie- otwarcie długo oczekiwanego przez całą społeczność szkolną kompleksu sportowo- rekreacyjnego wybudowanego na terenie Szkoły Podstawowej nr 12.

Tę doniosłą chwilę uświetniła obecność wielu osób, które przyczyniły się do powstania boisk. Gościem specjalnym był  Prezydent Miasta Płocka, pan Andrzej Nowakowski, który nie tylko życzył wszystkim przyjemnego korzystania z obiektu, ale w ramach prezentu przywiózł piłki dla wszystkich uczniów. Pan Prezydent otrzymał także z rąk pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12- Agaty Bogiel statuetkę, wykonaną przez nauczycielkę plastyki- panią Annę Anulewicz- Wiercińską.

Po przemówieniu pani Dyrektor Agaty Bogiel oraz księdza proboszcza Andrzeja Smolenia, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie boiska.

Po części oficjalnej zgromadzeni obejrzeli widowisko, które przeniosło oglądających na pokład samolotu wracającego z wakacji do szkoły. Samolotu niezwykłego, bo przypominającego wyglądem supernowoczesny obiekt sportowy Szkoły Podstawowej nr 12.

Po spektaklu widzowie obejrzeli nowoczesny układ tańca sportowego, w wykonaniu grupy tanecznej, pod kierunkiem pani Elżbiety Kwiecińskiej.

 Przedstawienie przygotowała nauczycielka języka polskiego- pani Edyta Szymczak, o oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki- pan Tomasz Sarniak, zaś rekwizyty przygotowała pani Anna Anulewicz-Wiercińska, nauczycielka plastyki. W widowisku udział wzięli młodzi aktorzy z grupy teatralnej, a także grupy muzycznej i plastycznej, jak również chętni uczniowie z klas 5, 6 i 7. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły przy przygotowaniu dzieci do występu, a szczególnie pani Marcie Bieniek, nauczycielce przyrody.

W sobotę 2 września 2017 roku w Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego czytaliśmy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Głośne czytanie tego polskiego dramatu odbyło się w ramach szóstej edycji Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Weselna zabawa zaczęła się o godz. 14.00. Rozpoczęli ją Joanna Banasiak - dyrektor Książnicy Płockiej i Mariusz Pogonowski - aktor Teatru Dramatycznego. Czytali politycy, dziennikarze, ludzie kultury i młodzież szkolna. Nasza szkoła rokrocznie bierze udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu. W tym roku fragmenty "Wesela" czytały uczennice klas siódmych - Emilia Wysocka i Gabriela Bąbała. Uczennice przygotowały nauczycielki - Pani Magdalena Drabik i Pani Małgorzata Dolna, które także uczestniczyły w tym niecodziennym wydarzeniu. "Dwunastka" otrzymała z rąk pani dyrektor certyfikat potwierdzający udział szkoły w czytaniu. Już dziś zapraszamy za rok.

 

 

 

 


SP12 admin © 2016


Powrót do treści | Wróć do menu głównego