DEUTSCHLAND IM KOFFER – NIEMCY W WALIZCE

16 listopada w ramach obchodów Dnia Języków Obcych klasa VIIIC pozwoliła ‘zamknąć się z Niemcami w walizce’. J Dzięki ich odwadze mogliśmy w aktywny sposób i z humorem poznać ten kraj, ludzi, kulturę oraz język niemiecki.

Co takiego krył w sobie tajemniczy bagaż???

W pierwszej walizce na tle zamku Neuschwanstein ukazano grupę ogrodowych krasnali oraz szereg wypełnionych płatkami śniegu szklanych kul z postaciami z bajek braci Grimm. Na dwóch mapach przedstawiono niemiecką rzeczywistość, w połączeniu ze zgadywanką dotyczącą największych miast Niemiec. W prawej części kufra mogliśmy przeglądać karty zawierające obrazy i teksty – kalejdoskop osób i myśli, zarówno wesołych, jak i tych poważnych. Poniżej w ośmiu szufladach można było znaleźć zadziwiające odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące Niemiec.

Drugi kufer poświęcony jest osobliwościom i pięknu języka niemieckiego. Fragmenty filmów i miłosne pieśni pokazują, jak wspaniale nadaje się on do wyrażania uczuć. Na ekranie widać dłoń zapisującą jeden z wierszy miłosnych Goethego. Aby ukazać także drugi koniec skali uczuć w języku niemieckim, zwiedzający stoją równocześnie na wycieraczce z przezwiskami.

Ostatnia część wystawy poświęcona jest pytaniu o możliwości, jakie daje nauka języka niemieckiego. Mimo, że niemiecki nie jest prosty, okazuje się, że prawie każdy zna już jakieś niemieckie słowa, lub potrafi znaleźć w formie zabawy elementy łączące niemiecki z językiem ojczystym. “Niemiecki jest prostszy niż myślisz” – zgodnie z tym hasłem korzystając z księgi słów mogliśmy nauczyć się mimochodem kilku niemieckich wyrazów. Pokazywany zaś na ekranie film prezentuje dziesięć najważniejszych powodów do nauki niemieckiego.