Mikołajki w IVc

Tegoroczne Mikołajki przeniosły klasę IVC do magicznej krainy czekolady …

 

CZEKOLADA – na co dzień nikt pewnie z Was nawet się nad tym nie zastanawia – kupuje w sklepie, rozpakowuje  i konsumuje albo całą od razu, albo kawałek po kawałeczku. A tak naprawdę czekolada, jej produkcja i degustacja to prawdziwa magia … .

 

Podczas wczorajszych czekoladowych warsztatów każdy uczeń klasy IVC  stworzył własną tabliczkę czekolady oraz samodzielnie zapakował ją w urocze pudełeczko. Obejrzeliśmy także prezentację całego procesu powstawania czekolady –  od plantacji do tabliczki. Mniammm … wypiliśmy również kubek gorącej czekolady oraz posmakowaliśmy prawdziwego ziarna kakao. To okazało się zadziwiająco gorzkie.

Było przepysznie …

 Aby nieco się usprawiedliwić ze swojego łakomstwa przedstawiamy kilka interesujących faktów:
◗ Czekolada zawiera przeciwutleniacze chroniące nasze komórki przed uszkodzeniami i starzeniem,
◗ Podczas jedzenia czekolady wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia,
◗ Zawarte w czekoladzie kakao hamuje rozwój bakterii wytwarzających kwasy, które trawią nasze zęby,
◗ Zastąpienie wysokokalorycznego deseru małą porcją dobrej czekolady pozwala zrzucić nadwagę bez odmawiania sobie słodyczy,
◗ Czekolada jest doskonałym źródłem potasu, żelaza, fosforu, cynku i miedzi.

No cóż … pozostaje tylko jeść i delektować się.